Desks and Tables
Filtered Search Results
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 154 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 68.85 kg |
Diversified Spaces™ Backpack Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Store backpacks, coats and totes in these sturdy wood lockers.
| Includes | Double hook mount |
|---|---|
| Height (Metric) | 1.29 m |
| Warranty | Limited lifetime |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| For Use With (Application) | Classrooms |
| Finish | Chemical Resistant UV |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 60, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 60 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 159 lb. |
| No. of Doors | None |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 72.12 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 182 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 82.55 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 72, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 72 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 182.88 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 221 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Weight (Metric) | 100.24 kg |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Electrical Option: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Plastic Laminate Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace, Stretcher and Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and UL rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Epoxy Top: Leg Brace, Stretcher and Electrical Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Solid Epoxy tops are impervious to normal laboratory chemicals and heat. Diversified Spaces™ Oak Tables are ideal for high school and above with gas and other heat producing processes.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and UL rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above with gas and other heat producing processes |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Planning Tables
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed to be large enough for multiple users to work on projects.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Lab Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| No. of Drawers | None |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace, Stretcher, Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: Electrical Option: 30 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 30 in. |